Minikolejiště TT 2300x400mm – 1. část

Tohle mini kolejiště jsem měl v plánu stavět až na podzim. Nakonec i díky mizernému počasí jsem se do něho pustil už nyní. Jedná se o jednoduchou stavbu ze dvou segmentů 1350x400mm a 950x400mm, tedy o výsledném rozměru 2300x400mm. Motivem bude malá koncová stanice s vlečkou do Agropodniku a malým tříkolejným skrytým nádražím. SN je doplněno výtažnou kolejí pro možnost výměny lokomotivy a jízdy v opačném směru opět taženou soupravou. Layout jsem se snažil navrhnout tak, abych maximálně využil domácích zásob kolejiva a staveb. Nakonec jsem stejně však nějaké výhybky a koleje musel dokoupit. Výslednou podobu jsme odladili s kamarádem a specialistou na různá mini kolejiště, který navíc na rozdíl ode mě, už má i nějaké zkušenosti s řízením pomocí SW Rocrail. Honzo, i touto cestou díky 🙂 🙂

Pozn. Ty dva modré kvádry vlevo jsou válcové nádrže, které neumím ve WT nakreslit 🙁

Minikolejiště bude ovládáno komplet digitálně. Výhybky a vlakové cesty jednak tabletem, pomocí aplikace z21, ale hlavně je již při stavbě počítáno s řízením pomocí SW Rocrail. Proto je již kolejivo opatřeno oddělenými úseky pro detekci obsazení. Komponenty detekce budou Digikeijs DR4088RB a DR4088. Detekovaných úseků je 24, takže tyto dva detekční moduly postačí. Trakce bude ovládaná klasickým Multimausem, případně MM s wifi. No a snad v nedaleké budoucnosti bude kolejiště řízeno i PC. V osobní dopravě uvažuji o provozu motorových vozů M152, M240, případně M286, nákladní dopravu budou zajišťovat lokomotivy T466.0 a T466.2 + nákladní vozy.

Rámy segmentů jsou ze smrkových latí (od f. Spálenský) 42x12mm a 42x18mm s nalepenou překližkovou deskou. Podloží kolejiva je z nařezané 4mm korkové desky 1000x500mm koupené v OBI. Korek je lepený na překližku modrým Duvilaxem. Čela segmentů jsou z borovicové překližky 8mm. Jsou společně svrtaná. Kolíky tvoří hliníkové trubičky 10×1,5mm.

Kolejivo je od dvou výrobců. Výhybky EW1 a EW2 od Tillig, flexi koleje až na pár výjimek od Peco. S Peco flexi kolejemi se mě osobně pracuje podstatně lépe, než s flexi od Tilliga. Pro oddělení úseků detekce obsazení jsou koleje jednostranně nařezané žiletkovou pilkou. Do vzniklých spár je vteřinovým lepidlem vlepený proužek kartonu. Po vytvrzení pomocí aktivátoru je přesahující karton opatrně oříznutý a do tvaru kolejnice obroušený smirkovým papírem o zrnitosti 800. Takto provedený spoj je nejen nevodivý, nýbrž má po mechanické stránce charakter nepřerušené kolejnice, takže vozidla na něm nikterak nedrncají a navíc při čistění kolejí spoj netrhá čistící houbu.

Po položení kolejiva byly instalovány servo přestavníky 9 výhybek. O využití jiných přestavníků, nežli modelářských serv jsem ani neuvažoval, už jen proto, že cena takového přestavníku vyjde na cca 100,-Kč/kus. Původně jsem si chtěl držáky serv vytisknout na 3D tiskárně, ale nakonec jsem objednal nerezové + mikrospínače v dcc doma u pana Krále. Ušetřil jsem tím spoustu času. Serva jsou SG 90 po 50,-Kč/ks a přestavníky byly hotové a instalované v kolejišti za jedno odpoledne. Servopřestavníky budou ovládadé pomocí dvou servodekodérů ESU Swich Pilot 8, které se mi již osvědčily na předchozích projektech. Pak následovalo „drátování“. Vzhledem k úsekům detekce trochu složitější, ale i tak se to nechalo za jeden víkend udělat. Pro zprovoznění jsou zatím jednotlivé úseky provizorně spojeny ve svorkovnicích. Následně je nahradí již uvedené moduly detekce obsazení. I proto jsou vodiče prozatím tak chaoticky vedené 🙂

Malá jízdní zkouška a to je zatím všechno. Pokračovat budu podle času, nálady a počasí. 🙂

Hezké jarní dny všem 🙂

Hank

2 thoughts on “Minikolejiště TT 2300x400mm – 1. část

  1. Milane.
    Děkuji za komentář. Sjízdné, to je silný výraz. 🙂 Zatím spíš jen vyzkoušené M152, která když projede, tak projede všechno ostatní. Nicméně si myslím, že to bude pěkný a levný provoz.

Komentáře nejsou povoleny.