Kovídkovo minikolejiště H0 1200x570mm

Tak tenhle mini projekt vznikl naprosto spontánně. Když s vnoučkem Františkem proháníme mašinky na tomhle minikolejišti: Minikolejiště H0 v bedně | Hankovy Stránky (hankovystranky.eu), tak už mu přestává stačit, že může ovládat zvuky a v poslední době i přepínače přestavníků výhybek. Stále by chtěl tu „červenou myš“ a řídit mašinky sám. Bohužel tohle cik-cak koncipované minikolejiště není zrovna ideální pro řízení 2,5 letým klukem. A tak mě v týdnu napadlo využít domácí zásoby kolejiva H0 a pustit se do nějakého extrémně jednoduchého minikolejiště ve tvaru oválu se třemi výhybkami. Rám s horní překližkovou deskou jsem měl v garáži hotový ještě z bývalé úzké. Jeho rozměr je však pouze 1200x570mm, což na H0 není opravdu moc. Abych vůbec zjistil, zdali je na tomto miniprostoru reálné udělat fungující ovál, tak jsem si nejprve z 6mm styroduru vyřízl na zkoušku šablonu, kolem které jsem z flexi kolejiva Peco code 100 vytvaroval 180° oblouk. Radius mi vyšel na R250mm!!! Začal jsem zkoušet, zdali to bude pro nějaká má vozidla vůbec sjízdné, a zjistil jsem že: M152-projede, Hektor od PMT-projede, Posunuvací německá loko-projede, Rosnička-neprojede. Tahle informace mi stačila, abych se pustil do jednoduché stavby.

Tohle hračkové minikolejiště není odrazem žádné reality skutečného provozu ani reality staveb. Jsou zde použité laciné travní koberce a jednoduché stromy, které jsem měl několik let doma. Rovněž výpravní budova i malé skladiště jsou pouze moje fikce, a jsou zhotovené z 3mm reklamních desek a balzy. Vše je u tohoto projektu podřízeno účelu, minimálním nákladům a rychlosti stavby. Jediné, co budu muset dokoupit jsou 2 přestavníky MP1 (jeden mám doma), DCC ovladač NX maus a možná nějaké drobnosti na elektriku.

Přestavníky, osvětlení a patrně i nějaké zvuky budou ovládané analogově z malého pultu pomocí přepínačů, případně tlačítek. Trakce bude DCC. Nyní mě čeká dodělání krajiny, instalace přestavníků a výroba malého ovládacího pultu.

Zde je krátké video z jízdních zkoušek: https://youtu.be/EBAFWHjXvpg

Pokračování příště 🙂 Hank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.