Lokálka Hankov TT – 1. část

Po více než 6 letech jsem začal stavět další kolejiště v modelové velikosti TT. Po různých úvahách z toho vznikla opět segmentovka podél dvou zdí, široká kromě koncových segmentů s vratnými oblouky 490mm. Tohle řešení jsem si nějak zamiloval, neboť výroba kolejiště po jednotlivých segmentech skýtá z mého pohledu spoustu výhod. Od relativně jednoduché stavby počínaje, přes snadnou údržbu a manipulaci, přepravu, skladování až po případný prodej. Nejprve vznikl nápad s úvraťovou stanicí, ale nakonec jsem to vyřešil druhým vratným obloukem a z koncové stanice se tím pádem stala stanice mezilehlá. Ona i ta možnost pozorovat vlak kroužící po relativně dlouhé trati má něco do sebe…

Původní záměr je zde:

Finální verze je zde:

Motivem kolejiště bude jednokolejná trať s jednou větší mezilehlou stanicí, skrytým nádražím, odstavným nádražím, malou mezilehlou stanicí s možností křižování vlaků a jednou zastávkou. Vozový park bude především ČSD 3.-4. epochy, ale nevylučuji pro zpestření ani provoz jiných dopravců. Jako novinku v mém pojetí dosavadních realizací, plánuji řídit provoz kolejiště 100% digitálně, prostřednictvím švédského systému MGP s možností kompletního řízení počítačem.

A tak mohla stavba začít. Rámy klasické stavby z výběrových latí a překližky. Kolejové podloží polepené 3mm XPS pod plovoucí podlahy.

Na XPS podloží jsou ředěným Duvilaxem nalepené papírové utěrky a po zaschnutí je celek natřený hnědou akrylovou barvou. Tento postup se mi již několikrát osvědčil, a to hlavně proto, že na takto upravené podloží mohu lepit kolejivo kontaktním lepidlem Chemoprén, což jeho pokládku velice urychlí. Jen pro představu, kolejivo na těchto třech segmentech bylo položené za 2 odpoledne.

A začala práce na stavbách a krajině. Tohle mě baví nejvíce, neboť krajinou se kolejiště jakoby probouzí k životu 🙂

Video z provozní zkoušky:

Přeji všem návštěvníkům příjemné jarní dny.

Pokračování někdy příště /Hank/