Upoutaný model – po 45 letech

Slet upoutaných modelů na našem klubovém letišti v sobotu 16.4. (viz předchozí příspěvek) mě natolik inspiroval, že jsem přerušil práce na rozpracovaných projektech a pustil se do stavby jednoduchého upoutance. Model letadla „na drátech“ jsem stavěl a řídil naposled v mých 15 letech, což už je neskutečných 45 let…. Model jsem navrhnul jen pro takové občasné polétání pro radost a pohodu, kde nepředpokládám žádné akrobatické výkony. Z těchto důvodů jsem předem zavrhnul spalovací motor i stavbu s plochým trupem. Chtěl jsem, aby řídící mechanismus, elektronika i pohonná baterie byly ukryty v trupu. Stavba je velice jednoduché, mnou léty osvědčené konstrukce, a až na výjimky v podstatě celobalsová. Model není stavěný z žádného publikovaného plánu. Pouze jsem se při jeho návrhu inspiroval nějakými modely v jakémsi retro stylu.

Potah modelu tvoří nažehlovací folie se strukturou plátna Solartrex. (Škoda, že tento skvělý potahový materiál je již nesehnatelný) Fiktivní imatrikulaci jsem nakreslil a vyřezal na plotru ze samolepící folie.

Následovala kompletace. Vahadlo řízení, 16m kevlarová lanka a stavebnice rukojeti jsou z produkce modelářů z Rakovníka https://jardah.estranky.cz Rovněž tak časovač (timer), na kterém lze nastavit všechno potřebné pro provoz upoutaného modelu poháněného elektromotorem bez „pomocníka“ Kryt baterek a elektroniky je k trupu fixován dvěma páry neodymových magnetů. Podvozek z duralového plechu má mechová kola o průměru 63mm.

Zalétání proběhlo v sobotu 30.4.2022 na našem klubovém letišti AMG Mýto. Pro první lety jsem se rozhodl nevyužít zmíněný timer, ale ovládat motor RC soupravou. A ještě, že jsem tak učinil… Už dlouho jsem nebyl při startu nového modelu tak nejistý, jako v tomto případě. Vůbec jsem nevěděl, co model „vyvede“ a zda jej vůbec uřídím. Po přidání plynu se model odlepil od země a celkem neposlušně letěl po vlnovce, kterou jsem jen tak tak korigoval. Asi po 4 okruzích jsem přistál. Model se mi zdál příliš vratký a citlivý na výškové kormidlo. Po zmenšení výchylek výškovky, a posunutí těžiště o cca 10mm dopředu (nyní je ve 12% hloubky křídla) se model značně uklidnil. Takto jsem odlétal další tři lety. Doma jsem ještě zvětšil výchylku směrovky ven z kruhu, čímž bych chtěl docílit většího tahu do řídicích lanek na návětrné straně letového kruhu. Efekt uvidím při příštím létání. Celkově zatím mohu být spokojený, neboť model letí, a je po prvním zalétávání celý. Nejslabším článkem pomyslného řetězu je nyní jednoznačně jeho pilot 🙂 🙂

Technická data: Rozpětí 1140mm, profil křídla NACA 2412 hloubka 250mm, motor RAY 3542/1250, regulátor RAY 40A, Vrtule APC 10/5, prudový odběr na zemi 25A, baterie: Lipol 3S 2200mAh, letová hmotnost 920g, délka řídících lanek 16m.

Krásné májové dny všem 🙂 /Hank/