Dětská motokára na elektropohon – část 1. Kola a rám.

dav

Jako děda si nyní plním sny, o kterých se mi za mých mladých let nemohlo ani zdát. Za mých mladých let, jsme si jako kluci stavěli také různé káry, tenkrát z prken a materiálu, co dům dal, koleček z kočárků a provázky, nebo nohama řízenou otočnou pevnou přední nápravou. Z dnešního pohledu sice „úsměvné“, ale jak si ještě matně pomatuji, tenkrát jsme na své výtvory byli patřičně hrdí, a při jejich provozování, které nám přinášelo obrovskou radost jsme se cítili jako tehdejší ikony F1, E. Fittipaldy J. Stewart, J. Icks a jiní. 🙂

A tak jsem se pro svého vnoučka pustil do stavby malého dětského vozítka, jakési motokáry – nyní jak jinak než-li na „trendový“ elektropohon. Inspiroval jsem se především na YouTube, kde na toto téma je dost inspirativních videí. Ze všech nejvíce mě konstrukčně oslovilo toto https://youtu.be/ihJYRyV0TqY?list=PLwJRMPxjRjJDQrwZq0917PH6tMniy111n Já jsem jej mimo jiné zmenšil, aby jej mohlo řídit malé dítě. Jak to mám vymyšlené, popíšu později. 🙂 Stavbu jsem začal tím, že jsem objednal 4 nafukovací kola o průměru 260mm a k nim příslušné středové osy. Po obdržení zásilky a prohlídce kol nastal první problém. Web avizoval a prodejce navíc mailem potvrdil, že tyto do sebe pasují. To sice byla pravda, ale s takovými vůlemi, že by mi bylo hanba to takhle použít. A tak jsem tyto ložiska vyhodil, vystružil ve středu plast na patřičný průměr a hloubku a kola osadil přesnými kuličkovými ložisky 35x10x11mm. K tomu mi posloužil primitivní nástroj a stojanová vrtačka.

Následovala montáž řetězového kola. To je přišroubováno prostřednictvím distančních sloupků a šroubů M6 k levému zadnímu disku. Následně už mi pomáhaly moje hračky od Parkside. Pásová pila na kov a svářečka C02 na trubičkový drát. Obojí jsou úžasné hobby stroje za bezkonkurenční ceny. Bez těchto pomocníků si nedovedu představit realizovat cokoliv podobného.

Zadní náprava je svařenec z tenkostěnného jeklu 25x15x1,5mm. Hřídel kol z hlazenky průměr 10mm nebude otočná, nýbrž bude v nápravě fixovaná čtyřmi šrouby M8. Levé zadní kolo bude hnané, pravé zadní kolo bude volně otočné. Tím bude zajištěné snadné zatáčení vozítka.

Výroba přední nápravy byla trochu obtížnější, ale za část sobotního odpoledne byl polotovar hotový. Spojovací tyč obou předních kol je pouze provizorní. Po montáži volantové tyče ji budou tvořit ocelová táhla s kloubovými ložisky. Nápravy byly dále spojeny podélníky z jeklu 25x15x1,5mm. Čepy řízení jsou z tlustostěnné trubky, které měly původně sloužit jako osy kol. Na nich je přivařený imbusový šroub M10x90mm. Celek je uložený ve svařených „U“ profilech z ocelového plechu 20x4mm.

Jako poslední byl v sobotu vyrobený polotovar volantu. Na jeho výrobu jsem doma našel starý, a již nepoužívaný střešní nosič jízdního kola, jehož část obsahovala tenkostěnné trubky 18x1mm. Ty jsem rozřezal pod úhly a svařil do požadovaného tvaru. Střed volantu tvoří zatím jakási podložka průměru 50mm. Paprsky volantu jsou z ocelové pásoviny 20x3mm.

Následovat bude výroba a instalace držáku elektromotoru s převodovkou, výroba sedadla, a kompletního řízení předních kol.

Hezké jarní dny všem 🙂 /Hank/