Mini kolejiště H0 v bedně – aneb takové akvárium s vláčky – 2. část

Práce pokračovaly finalizací oné bedny, ve které se mini kolejiště nachází. Čelo jsem obložil pásy bukové překližky, 2x namořil lihovým mořidlem a následně 3x nalakoval polomatným akrylovým lakem. Výsledek nevypadá zle. V bedně je také nainstalované 60cm LED slim svítidlo, které patrně časem vyměním za 120cm.

Následovala výroba ovládacího panelu. Z něj se budou ovládat přestavníky výhybek (MP1 od MTB), levá i pravá přesuvna, osvětlení a zvukový modul s několika zvuky. Jelikož mám malého vnoučka, udělal jsem pro něho i duplicitní ovládač vybraných zvuků na kabelu. Zvukový modul může přehrávat 8 zvuků a dopravních hlášení. Každý zvuk je ovládán jedním tlačítkem. Zvuky jsou opět řízeny, stejně jako obě přesuvny, systémem Arduino.

Dále bylo potřeba vyrobit druhou přesuvnu pro levou stranu kolejiště. Ta má obdobnou, byť mírně odlišnou konstrukci, respektive pohon. V tomto případě je instalován krokový motor NEMA bez převodovky. Pomocí pružné spojky je k němu připojena obyčejná závitová tyč 8mm, která uložená pouze letmo na motoru a matici pohyblivé části přesuvny. Matice M8 prodloužená cca 30mm i zavitová tyč jsou koupené za pár korun z železářství. Řídící systém je opět Arduino, jako na první , již popisované přesuvně. I s těmito „obyčejnějšími“ komponenty funguje přesuvna perfektně a přesně.

Po zprovoznění obou přesuven jsem se přesvědčil, ze provoz může být i na takto malém kolejišti velice pestrý, a na své by si přišel i ten, kdo si potrpí na provoz vlaků podle grafikonu (GVD). Nyní mě ještě čeká dokončování krajiny, spousta detailů na budovách, dokončení elektroinstalace a také obložení a povrchová úprava čelních panelů obou přesuven. Zkušební provoz také ukázal, že určitě ještě změním nějaké zvuky a hlášení.

A zde náš malý vnouček František, který už ovládá zvuky. Nejvíc se mu líbí pískání výpravčího a píšťala parní lokomotivy 🙂

Video z provozu tehdy jen s jednou přesuvnou a jednou kolejí na levé straně kolejiště.

Video zkouška zvuků a hlášení.

Takovéto malé kolejiště, a nemuselo by být ani v té bedně, bych doporučoval nejen každému, kdo má k dispozici minimální prostor, nýbrž i začátečníkům, kteří mívají sny o velkých projektech, ale vůbec netuší, co je čeká….

Hezké dny všem /Hank/