Mini kolejiště v bedně – aneb takové akvárium s vláčky – 1. část

Inspiraci pro tento projekt, jsem získal na zahraničních, především britských webech. Mým cílem bylo postavit něco malého, rychlého, cenově přijatelného, co by dobře zapadlo do interiéru, a také pro hraní si s malým vnoučkem Františkem. Motiv jsem chtěl vysloveně romantický. Zapadlé nádraží, někde na lokální trati v III. a IV. epoše. A tak jsem začal klasicky, dobou dřevěnou. Osvědčená stavba ze smrkových latí a lehké topolové překližky. Rámy jsou bez jediného vrutu. Kolejivo Peco code 100, 5 výhybek 12°. K podkladu je vše lepené kontaktním lepidlem Chemopren. I když běžně používám pro přestavníky výhybek serva, v tomto případě jsem si zjednodušil práci a koupil přestavníky MP1. Ty jsou ovládány páčkovými přepínači, kde poloha páčky na panelu určuje i směr přestavení výhybky. U takto malého a přehledného kolejiště je to dostatečně komfortní.

A tohle je inspirace

I když je kolejiště opravdu malé (1250x360mm), práce na té bedně, kterou jsem dělal poprvé celou realizaci dost prodlužovaly.

Výsledek, se ale po několika dnech začal rýsovat. Naštěstí byly vánoční svátky, a tak jsem si mohl dovolit trávit v dílně nadstandardní čas 🙂 Před uzavřením kolejiště do té krabice jsem udělal provizorní ovládací panel a zprovoznil ovládání výhybek.

Současně vznikala přesuvna na pravou stranu kolejiště. Relativně jednoduchá konstrukce. Kuličkové nábytkové pojezdy krokový motor NEMA 17 s převodovkou, který jsem měl doma, trapézová závitová tyč 8/8mm. Všechno je vidět na fotkách. Celek je řízený systémem Arduino na pouhá dvě tlačítka. Koho by zajímalo, kde komponenty pro přesuvnu koupit, tak doporučuji zde: https://www.postavrobota.cz a zde: https://www.laskakit.cz . Obsluha je jednoduchá. Jedním tlačítkem se přesuvna přesune o definovanou vzdálenost kolejí na jednu stranu, a druhým zase zpět. Koncové polohy jsou hlídané mikrospínači, díky nimž systém dále přesuvnu nepustí. Vše chodí perfektně a není zapotřebí žádných dalších aretací.

A pak přišla pro mě ta nejhezčí práce – Stavby a zeleň. Na těchto prací je nejlépe vidět, jak se kolejiště přibližuje finální realitě. Staniční budova a příruční sklad jsou od WEPE s drobnými úpravami. Nádražní restaurace „hand made“ z plastových destiček a střechy z polotovarů od Auhagenu. A abych nezapomněl pozadí, které dává kolejišti tu srávnou atmosféru je stažené se souhlasem autora z webu Trainmania http://www.trainmania.info. Za což ti i touto cestou Michale děkuji. 🙂

Pokračování příště

/Hank/