Přípravek pro znázornění nýtování

Mám za sebou první pokusy o stavbu vozového parku v měřítku 0e a jelikož hodlám v této činnosti pokračovat, bylo nutné se nějak vypořádat se znázorňováním nýtů na vozidlech a některých stavbách. Na internetu jsem našel několik možností, jak se této práce zhostit. Z důvodů velké pracnosti /a také horšího zraku/ jsem zavrhl jakoukoliv aplikaci mikronýtů ze zahraničí. Jedna možnost na kterou jsem narazil, mě ovšem zaujala pro svoji relativní jednoduchost. Jedná se o vytlačování nýtů z rubové strany na předem připravené díly z tenkého plechu a tyto poté nalepit na karoserii lokomotivy, vagonu, nebo konstrukci stavby. Dotyčný autor to řešil ocelovým hrotem a kladívkem. Mě v té souvislosti napadlo použít na tuto činnost nějaký ruční lis. Buďto stojanovou vrtačku, nebo si vyrobit jednoduchý, malý pákový lis, se kterým by šlo nýtovat i třeba na kuchyňském stole v paneláku. Druhá varianta by měla tu výhodu, že by na drobné nýtované díly bylo lépe vidět a navíc, práce v sedě by byla příjemnější 🙂  Naštěstí mě napadlo, kouknout se na internetu po nějakém malém a levném stojanu na ruční el. vrtačku a objevil jsem toto: https://www.lidl-shop.cz/POWERFIX-Stojan-na-vrtacku/p100268070 . Rozhodnutí, že tento stojan rychle objednám umocnila skutečnost, že za tyto peníze je součástí i malý strojní svěrák, který se vždycky na něco hodí 🙂  Zásilka přišla za 3 dny. Nyní by stačilo klidně nasadit el. ruční vrtačku, do sklíčidla dát nějaký hrot a začít lisovat. Já jsem chtěl použití vrtačky vyloučit a tak jsem si na to asi za hodinu udělal takový jednoduchý lisovací přípravek.

Tvoří jej 3 vrstvy překližky 10mm, které jsou slepeny a opracovány do průměru pro uchycení do kleštiny stojanu. Další díl je rovněž z 10mm překližky s větším průměrem tak, aby se opíral o spodní část kleštiny stojanu. Oba tyto díly jsou slepené. Osová souměrnost je daná zalepením hliníkové trubky 8x1mm přes oba tyto díly. Do této trubky je nalisovaná další hliníková trubka a to 6x1mm. Následně jsem vyrobil lisovací hrot z ocelové tyče 4mm. Ten je lehce nalisovaný do hliníkové trubky a navíc zajištěný stavěcím kroužkem s červíkem M3.

??? ??? ??? ??? ??? ???

Pro první zkoušku jsem použil hliníkový tiskařský plech 0,3mm.  Výsledek mě mile překvapil. Lisování je relativně rychlé a přesné.

??? ???

Poté jsem vyzkoušel lisovat nýty do plechu z plechovkové Krušovické 12°.  Řekl bych, že výsledek je ještě lepší a hlavně lze případnou deformaci srovnat pouze prsty.

??? ??? ??? ???

Požadovanou velikost nýtů lze měnit velikostí a tvarem lisovacího hrotu, velikostí tlaku a také tvrdostí podkladové podložky. Já jsem pro tyto zkoušky použil nějakou desku laminované překližky. Je mi jasné, že zhostit se tohoto úkolu lze daleko sofistikovaněji. Já jsem šel však cestou minimální energie a „garážové“materiálové dostupnosti.

Hezký den všem 🙂         /Hank/