Úzkorozchodná železnice 0e 1:43 – část 1. – Projekt a stavba rámů

Dalším z mých menších projektů bude tentokrát úzkorozchodná lesní železnice. Původně jsem uvažoval o měřítku H0e, ale nakonec jsem skončil u dvojnásobné velikosti 0e. Důvodů pro volbu téhle velikosti bylo několik. 1) Využít H0 koleje Peco code 100, včetně 9 výhybek, které mi doma zbyly po demontáži skrytého nádraží na mojí Koncové Hankov H0. 2) Snazší a levnější výroba lokomotiv a vozů s využitím dostupných komponentů H0, o což už jsem se pokusil zde https://hankovystranky.eu/2019/11/15/uzkorozchodna-lokomotiva-dh-120-velikost-0e/ a zde http://hankovystranky.eu/2019/12/07/vozy-pro-lesni-zeleznici-v-meritku-0e/ 3)  Lepší  trakční vlastnosti větších lokomotiv a vozů. A za 4) Není to tak okoukané, jako modely běžných měřítek 😉 A protože každá mince má dvě strany, daň za tato pozitiva je bohužel větší nárok na prostor. Z tohoto důvodu jsem zvolil pouze jednoduchou koncovou stanici – nákladiště lesní železnice s malým kouskem tratě a skrytým nádražím.  Kolejiště budou tvořit 2 rozměrově shodné segmenty 1200x550mm. Celkový rozměr bude tedy 2400x550mm. Spojení mezi nákladištěm a SN bude zajišťovat segmentová točna, která pojme celou soupravu.

Final 22-12

Stavba začala výrobou rámů

??? ??? ??? ???

Výrobu segmentové točny jsem si nechal na „Zalatou neděli“. Poučen z předchozích nezdarů, kdy jsem před časem vyráběl podobnou točnu pouze pro lokomotivu, a ta bezchybně fungovala pouze, když na ní lokomotiva nebyla, jsem v tomto případě vše řešil konstrukčně tak, aby točna měla i při zatížení vlakovou soupravou minimální odpor. Z toho důvodu jsem její přední, letmo uloženou část osadil kolečky, koupenými v nějakém hobby marketu.

??? ??? ??? ???  ??? ???

Točna bude ovládaná z ovládacího pultu pomocí serva. Momentálně jsem to vyřešil provizorně, pouze za účelem vyzkoušení funkčnosti. A vypadá to, že to fungovat bude.

??? ???

Současně s točnou bylo dnes položené kompletní kolejivo na obou segmentech.

??? ??? ??? ??? ??? ???

Video z fungování segmentové točny:   https://youtu.be/VOUAlJl8-Sw

Následovat bude elektroinstalace a tvorba krajiny.

Všem návštěvníkům přeji krásný předvánoční čas 🙂         /Hank/