Hostomice pod Brdy – model nádraží 1. část

Téměř před půl stoletím….

Ať už jste z toho vagónu pryč. Za chvíli je tu vlak. Volá zvýšeným hlasem jedna ze staničních dělnic na kluky, kterým se zalíbila hra v brzdařské budce odstavené Zetky na manipulační koleji za skladištěm. Když kluci viděli, že se k nim pomalu blíží, seskákali z vagónu, popadli aktovky ležící na zemi a vydali se přes uhelné sklady polní cestou k Hostomicím. Během chvilky se na druhé straně nádraží ozvalo dvojité zahoukání právě přijíždějícího manipulačního vlaku z Lochovic. Ten před nechráněným přejezdem silnice na Neumětely a Osov zpomaluje, a kolem staré budovy ZnZ pomalu vjíždí do stanice. Zrzavý fíra má jako vždycky vykloněnou hlavu z okna T 444.1, kouří svojí oblíbenou Startku a za skřípání brzd zastavuje na jedné ze dvou dopravních kolejí naproti staniční budově. Kudrnatý vlakvedoucí v letech opatrně sestupuje ze schůdků hytláku a s koženými deskami pod paží kráčí rovnou do dopravní kanceláře. Ahoj holky, tak co je nového? Dneska to rozstrkáme rychle, tak zvládneme i kafe. Máme tu nechat jen jeden vozejk s uhlím a cisternu s melasou. Zbytek vezeme do Litně…  Zatím co se manipulační vlak přesunul k uhelným skladům, blíží se od Zadní Třebáně, táhlým obloukem mezi poli, motoráček M131 Hurvínek se dvěma přívěsnými vozy. Jasně červená souprava září ve slunečním svitu jako klenot v kontrastu s dozrávajícím, zlátnoucím obilím po obou stranách tratě. Už míjí vpravo nový areál Agropodniku a krátkým zahoukáním pozdraví kolegu z manipuláku. Na peróně už na něj čeká několik cestujících a také pracovnice místního biografu s kárkou na filmy. Copak nám to z Prahy asi zase pošlou za podívanou? Utrousí někdo z cestujících. Ale to už osobní souprava zastavuje u sypaného nástupiště před staniční budovou. Blonďatá průvodčí stojí vedle otevřených dveří motoráku a s úsměvem na tváři pozoruje cestující. Tak zase v neděli v půl šestý večer Olinko. Loučí se s ní jeden z velké skupiny trempů, jezdících pravidelně na víkendy vlakem do Hostomic a dále pak pěšky kamsi Brdských lesů. Během několika minut motorák odjíždí směrem do Lochovic a cestující, kteří zde vystoupili jsou již na cestě do města. Najednou je na nádraží neskutečné ticho a klid. Vzduch voní létem a všudypřítomnými květinami, o které tu personál stanice s láskou pečuje. Je krásné, letní, páteční odpoledne a píše se rok 1973.

O projektu….

Projekt modelu železniční stanice Hostomice pod Brdy se mi honí hlavou již nějaký rok. Ne snad, že by tahle stanice byla pro mnohé něčím výjimečná, ale pro mě ano. V 70. letech minulého století zde pracovala moje matka a já jsem na tomhle nádraží trávil jako kluk spoustu času. Navíc přímo ve staniční budově bydlela v tu dobu i rodina mého spolužáka Mirka B.. Dodnes si pamatuji, jak jsem jezdil s tehdejším fírou panem Kášem, Hurvínkem do Zadní Třebáně a zpět – a jak jinak, než v kabině strojvedoucího. Pro kluka tehdy obrovský zážitek, hlavně když jsem mu mohl za deště ovládat ruční stěrač čelního skla. V té době zde pracovaly, kromě mé matky ještě další 3 pracovnice a nádraží bylo jako zahrádka…. Uteklo téměř půl století a dnes je všechno úplně jinak. Nádraží je opuštěné, vlečky zarostlé, v propadlišti dějin zmizelo krásné dřevěné skladiště, dřevěné záchody, stojan na kola, záhonky s květinami, a v poslední době i manipulační kolej vedoucí kdysi do uhelných skladů. Jediné co zůstalo je staniční budova, která však zvenku působí dost odstrašujícím dojmem. Jestli se těmito opatřeními zlepšil život a to nejen cestujícím, na to ať si odpoví každý sám….

Ke stavbě stanice

Stavba bude provedena jako funkční model v měřítku H0, což je 1:87. a bude situována do 70. let minulého století, kdy si ji jako kluk ještě pamatuji. Vzhledem k její původní velikosti, včetně rozsáhlé vlečky budu realizovat pouze její část, a to při pohledu z kolejiště na výpravní budovu, sklad a část uhelných skladů. Stavby budou v měřítku, ale délka staničních kolejí bude oproti skutečnosti kratší. Chtěl bych alespoň částečně zachovat uhelné sklady, a tak musím z prostorových důvodů oproti skutečnosti prohodit dvě výhybky na východním zhlaví. Stanice bude modelově jednak samostatně funkční a jednak uvažuji o jejím napojení na moje současné segmentové kolejiště.

A takhle to tento prodloužený víkend začalo. Projekt – nákup nějakého materiálu a víkendový pobyt v dílně :

foto riha 2 - kopie

 stanice 4

Výroba rámů je díky „už nějakým těm zkušenostem“a slušnému strojnímu vybavení rychlá záležitost. V rámech není jediný šroub. Vše je lepeno disperzním lepidlem.

??? ?????? ???

Doma jsem měl pouze dvě výhybky a tak jsem mohl udělat alespoň západní zhlaví a položit koleje na větším segmentu.

??? ???

A tak když jsem nemohl pokračovat na segmentu menším, začal jsem realizovat ovládání výhybek. Chvíli jsem uvažoval i o nějakých přestavnících, ale po vyhodnocení všech kladů a záporů jsem se rozhodl udělat tentokrát ovládání ruční. Jako letitý letecký modelář mám doma plnou krabici různých pák od serv a nějaké plastové lanovody, koncovky a vidličky mám v zásobě vždycky. Tak jsem toho využil a zde je výsledek. Vizuálně mají ovladače logiku směru jízdy vlaku a při dráze 4cm je indikace polohy naprosto jasná. Vytažený ovladač=směr ke mě, zasunutý ovladač=směr ode mě. Fungují bezvadně.

???  ???

Malý ovládací panel schovaný ve výklenku segmentu a spasovaná čela segmentů svrtávaná po dvojicích

??? ???

Po doručení výhybek mohlo být dokončeno východní zhlaví stanice.

??? ???

Pak přišla na řadu přesuvna SN. Již dvakrát jsem na předchozích projektech o přesuvně uvažoval, a vždycky jsem nakonec zvolil jiné řešení. Tentokrát jsem ji dokončil. Aretaci tvoří závitová tyč, uložená v „ložiskách“ z duralové trubičky, které jsou zalepeny v dřevěných hranolech. Otočný jazýček aretace zapadá po otočení do vypilovaných drážek v duralovém L-profilu. Realizace jednoduchá, a vše funguje hladce, spolehlivě a přesně. 🙂

??? ???  ??? ???

Po zapojení elektroinstalace molo dojít k provozní zkoušce. Ta proběhla k mé naprosté spokojenosti. Výhybky „vyhýbají“, přesuvna „přesouvá“  takže se mohou v dohledné době realizovat stavby a krajina.

??? ??? ??? ???

První provozní zkouška zde:

https://youtu.be /DPF_TJa8_9U

Pokračování 🙂     /Hank/

One thought on “Hostomice pod Brdy – model nádraží 1. část

  1. Jako bych tu paní co nás z té budky Zetky vyháněla slyšel ještě dnes

Komentáře nejsou povoleny.