Stavba lokomotivy ČSD T457.0 – část 1. Odlitek a pojezd

Lokomotiva T457.0 (později označením řady 730) je čtyřnápravová dieselová lokomotiva kapotového uspořádání s elektrickým přenosem výkonu, určená především pro staniční posun a dopravu lehkých nákladních vlaků. Sériově byly tyto lokomotivy vyráběny v letech 1985 až 1989 (prototyp již v roce 1978) lokomotivkou ČKD Praha, jejíž brány opustilo celkem 59 kusů. /zdroj Wikipedia/

199 203

Tuhle lokomotivu jsem si před před lety nechal postavit ještě v měřítku TT. Moc se mi líbila, jen měla bohužel nekvalitní pojezd, a tak pouze dělala parádu na některé z odstavných kolejích. Uběhlo pár let a já začal přemýšlet, jak „počeštit“ německou lokomotivu BR 290 již v měřítku H0 od Roco. Záměrně jsem nechtěl stavět typ, který je sériově vyráběný, a tak bylo rozhodnuto, že to bude to opět T457.0. Po proměření pojezdu německé lokomotivy a porovnáním s kótovaným výkresem Ponorky jsem zjistil, že rozvor dvojkolí 2400mm poměrově souhlasí, ovšem vzdálenost otočných čepů 7200mm můsí být v poměru 1:87 prodloužena o 4mm.

??? ???

A tak bylo  nutné rozebrat lokomotivu a vyrobit nový rám pojezdu. K tomu jsem využil kousky mosazných profilů 30×3 a 10x2mm a kousky zbytků rámečku leptu. Všechno je propájeno.

??? ???

Po sestavení pojezdu jsem provizorně zapojil základní elektriku a zatím v analogu jej vyzkoušel. Pojezd měl stejné vlastnosti, jako původní lokomotiva a tak jsem mohl konstatovat maximální spokojenost 🙂 Následně budou ještě doplněny setrvačníky, dvojkolí s menším průměrem a boční kryty podvozků.

??? ???

A potom přišla na řadu kastle z odlitku od http://odlitkymodely.cz/h0_motorove_lokomotivy.html

??? ??? ??? ???

Zde jsem narazil na dvě místa, která mi dala trochu víc zabrat. Nejprve to bylo vypilování oken kabiny, kde byl místy odlitek až 3mm silný a potom vybroušení vnitřní části kastle tak, aby se mi tam vešel původní motor. Nakonec jsem to za použití kvalitních pilníků a přímočaré mikrobrusky s příslušenstvím dal.

??? ???

Následovalo vyříznutí otvoru v rámu lokomotivy pro pojezd, a bylo možné celek vyzkoušet na kolejích.

??? ?????? ???

A jedno krátké video ze zkušební jízdy ještě v analogu:  https://youtu.be/TniyEVDOGeo

Práce na této lokomotivě budou pokračovat výrobou zábradlí a madel a poté barevnou úpravou 🙂

Pokračování 🙂          /Hank/