Stavba lokomotivy ČSD T234.0 – část 2. Pojezd a kompletace

Jak jsem již avizoval v první části stavby T234.0 Stavba lokomotivy ČSD T234.0 – část 1. jako pojezd jsem si vybral stavebnici pojezdu na T211 od PG. Tu jsem popisoval zde https://hankovystranky.eu/2018/12/21/stavba-motorove-lokomotivy-t-211-1-cast/.

Na tuto lokomotivu ale bylo potřeba pojezd mírně upravit, respektive prodloužit rozvor o 5mm. Někdo by to možná neřešil, ale pro mě těch 5mm už bylo dost nad rámec tolerance. A protože jsem souběžně stavěl i pojezd na další T211 Prasátko, mohl jsem si přesně odměřit, kde pojezd pro tuhle lokomotivu rozříznu a nastavím oněch chybějících 5mm. Abych nemusel měnit vzdálenost mezi motorem a rozvodovkou, rozřízl jsem základní rám pojezdu asi v polovině mezi dírou pro uchycení motoru v rámečku, a osou přední nápravy tak, aby rámeček přesahoval spoj rozšířeného rámu. Ten jsem vyplnil zbytky /okraje/ leptu a celé to propájel. Z rámečku pro uchycení motoru jsem před instalací odřízl přední čelo a podle přední převodovky jej naletoval kolmo na rám. Posunutým balastem jsem poté držák přední převodovky ještě zafixoval. Postup těchto prací jsem ani nedokumentoval. Na fotkách je vidět rozdíl v originál a upraveném pojezdu.

??? ???

Po spájení všech konstrukčních částí přišlo na řadu lakování obou pojezdů. Nejprvě základ a potom akrylová šedočerná kombinace.

??? ??? ??? ???

Sestavení převodovek není složité, jen nesmí vzhledem k velikosti součástek nic upadnout na zem, nebo „vystřelit“ z pinzety. Dost blbě se to pak hledá 🙂 Jen podotýkám, že pro tuto práci je nutné mít k dispozici ne zcela běžné dílenské nářadí. Bez kuželových hodinářských výstružníků 1:120, závitníků M1,6mm a M2mm, ruční kleštinové minivrtačky a nějakého lisovacího nástroje na dvojkolí, ozubená a šneková kola převodovek, se prostě neobejdete….

??? ???

Pak už jen zhotovit mezinápravový kardan, usadit motor se setrvačníkem a zhotovit a zapojit sběrače proudu. Vše je ve stavebnici k dispozici.

??? ???

A pojezd je v podstatě hotový. V této fázi jsem zatím neinstaloval desku plošných spojů s DCC rozhraním NEM 651, které jsou součástí stavebnice. Důvody byly dva. Za prvé jsem měl pochybnost, zdali se mi DPS s DCC konektorem vejde pod kapotu T234, která je nižší než u T211, a za druhé, momentálně jsem neměl doma k dispozici žádný 6pin lokodekodér pro vyzkoušení pojezdu. Tak byl pojezd vyzkoušený prozatím v analogu. Dodatečné osazení DPS bude otázkou několika minut.

??? ???

A protože pojezd napoprvé fungoval podle mých představ, mohlo dojít k jeho usazení do rámu lokomotivy. Využil jsem konstrukce pojezdu a ze zbytků leptu jsem po vyměření naletoval do přední části mosaznou destičku pro zobáček pojezdu, a do zadní části destičku se závitem M2. Tak se může snadno pojezd demontovat z rámu – pouze pomocí jednoho šroubku M2. Rovněž jsem ze zbytků leptu vypiloval jednoduchá spřáhla, která se mi již osvědčila na T211, a připájel je k čelům rámu lokomotivy. Potom přišel na řadu nástřik základní barvou.

??? ???

Usazení pojezdu do rámu lokomotivy. Na pravé fotce je vidět místo, kde byl prodlužován základní rám pojezdu.

??? ???

Nakonec jsem se mohl odměnit několika fotkami a zkušební jízdou – zatím v analogu 🙂

??? ??? ??? ??? ??? ???

Úplně první jízda – ještě s kastlí usazenou na nelakovaném rámu: https://youtu.be/tAQG7qZFR2Y 

A zkouška s několika vagóny: https://youtu.be/iRbR4e_5JwE

Následovat bude lakování, montáž nárazníků, houkaček a snad si troufnu i na osvětlení…. 🙂

Pokračování 🙂               /Hank/