Kdo se alespoň minimálně zajímá o lodní modely, tomu se po zaslechnutí slova Springer vybaví model jednoduchého tlačného remorkéru. Loď na kterou někteří nedají dopustit, a jiní by se zase do její stavby nikdy nepustili. Moje pohnutky proč se do tohoto modelu pustit, byly, mohu-li to tak nazvat „Technologické“. Delší dobu si říkám, že bych chtěl vyzkoušet konstrukci modelu lodě z plastových desek používaných pro výrobu reklamních cedulí, které jsem již z úspěchem použil pro výrobu různých staveb mojí modelové železnice. Desky jsou lehké, snadno se opracovávají, jdou lepit vteřinovým lepidlem, případně Kanagomem, nemusí se impregnovat, ani laminovat proti vlhkosti, při práci s nimi je minimálně nepořádku, a v neposlední řadě mi dostatečně velké zbytky nechává za „pěkně děkuju“ kamarád co vlastní malou reklamku.
A tak přišel nápad, vyzkoušet tento materiál na Sprigera. A aby to bylo zajímavější, zmenšil jsem jej na 70% původní velikosti, což je cca 330x150mm, takže takový prcek. Pro konstrukci jsem použil zmíněné plastové desky tloušťky 2 a 3mm.
Práce začaly vyříznutím boků a paluby z 3mm deskového materiálu. Vzhledem k tomu, že tyto desky jsou měkčí, než např. tvrzené PVC, vyztužil jsem hrany paluby smrkovými nosníky 4x4mm. To je také jediné dřevo na celém trupu.
Poté byly vlepeny jednotlivé žebra. Všechno z 3mm desky.
Následovalo nalepení dna. Na to jsem kvůli snazší ohebnosti použil desku 2mm. Tohoto kroku jsem se docela obával, ale díky použití kvalitního vteřinového lepidla a výhody rovné paluby se prostě podařilo 🙂
Po ohoblování a obroušení přesahujícího materiálu jsem se pustil do ohrádky budoucí nástavby a místy mírně zvýšeném lemu paluby.
A hurá na nástavbu. Springer je mimo jiné zajímavý i v tím, že co kus to unikátní nástavba – dle vkusu stavitele. Já jsem se tak trochu nechal inspirovat nástavbou jednoho Slovenského Springera, kterého jsem vyserfoval na netu. Nástavba začala rámečkem, natěsno napasovaným na ohrádku trupu, a následně výrobou kajuty.
Mini Springer v porovnání s Hackerovým Pilotem. Takto hotový trup i s nástavbou má hmotnost pouhých 360g. Pracnost cca 6 hodin. 🙂
Doplnění lišt na boky trupu, výztuh předního a zadního boardu a začátek barevné úpravy.
Pokračování patrně o Velikonocích 🙂
/Hank/ 🙂