70%-ní Springer z plastu

Kdo se alespoň minimálně zajímá o lodní modely, tomu se po zaslechnutí slova Springer vybaví model jednoduchého tlačného remorkéru. Loď na kterou někteří nedají dopustit, a jiní by se zase do její stavby nikdy nepustili.  Moje pohnutky proč se do tohoto modelu pustit, byly, mohu-li to tak nazvat „Technologické“. Delší dobu si říkám, že bych chtěl vyzkoušet konstrukci modelu lodě z plastových desek používaných pro výrobu reklamních cedulí, které jsem již z úspěchem použil pro výrobu různých staveb mojí modelové železnice. Desky jsou lehké, snadno se opracovávají, jdou lepit vteřinovým lepidlem, případně Kanagomem, nemusí se impregnovat, ani laminovat proti vlhkosti, při práci s nimi je minimálně nepořádku, a v neposlední řadě mi dostatečně velké zbytky nechává za „pěkně děkuju“ kamarád co vlastní malou reklamku.

A tak přišel nápad, vyzkoušet tento materiál na Sprigera. A aby to bylo zajímavější, zmenšil jsem jej na 70% původní velikosti, což je cca 330x150mm, takže takový prcek. Pro konstrukci jsem použil zmíněné plastové desky tloušťky 2 a 3mm.

Práce začaly vyříznutím boků a paluby z 3mm deskového materiálu. Vzhledem k tomu, že tyto desky jsou měkčí, než např. tvrzené PVC, vyztužil jsem hrany paluby smrkovými nosníky 4x4mm. To je také jediné dřevo na celém trupu.

??? ???

Poté byly vlepeny jednotlivé žebra. Všechno z 3mm desky.

??? ??? ??? ???

Následovalo nalepení dna. Na to jsem kvůli snazší ohebnosti použil desku 2mm. Tohoto kroku jsem se docela obával, ale díky použití kvalitního vteřinového lepidla a výhody rovné paluby se prostě podařilo 🙂

??? ???

Po ohoblování a obroušení přesahujícího materiálu jsem se pustil do ohrádky budoucí nástavby a místy mírně zvýšeném lemu paluby.

??? ???

A hurá na nástavbu. Springer je mimo jiné zajímavý i v tím, že co kus to unikátní nástavba – dle vkusu stavitele. Já jsem se tak trochu nechal inspirovat nástavbou jednoho Slovenského Springera, kterého jsem vyserfoval na netu. Nástavba začala rámečkem, natěsno napasovaným na ohrádku trupu, a následně výrobou kajuty.

??? ???

??? ??? ??? ?????? ??? ??? ???

Mini Springer v porovnání s Hackerovým Pilotem. Takto hotový trup i s nástavbou má hmotnost pouhých 360g. Pracnost cca 6 hodin. 🙂

??? ???

Doplnění lišt na boky trupu, výztuh předního a zadního boardu a začátek barevné úpravy.

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Pokračování patrně o Velikonocích 🙂

/Hank/ 🙂