Jak už jsem zde několikrát napsal, toto hobby beru především jako relax a potřebný protipól k uspěchanému a mnohdy stresujícímu životnímu stylu, který bohužel musím vzhledem k mé profesi více, či méně akceptovat….. Po zkušenostech ze stavby a provozu již realizovaných kolejišť, jsem si do svého druhého bydliště v Lounech vymyslel menší projekt, který by měl být nejen provozně zajímavý, s možností simulace skutečného provozu, nýbrž i relativně jednoduchý, skladný a v neposlední řadě i cenově dostupný. A tak mi po hodnocení různých možností z toho všeho vyšla „Úvraťová stanice na lokální trati s kousky širé tratě a vratnou smyčkou, ve které bude za kulisou 3 kolejné skryté nádraží s možností rozpojování a objíždění souprav. Stavby i provozovaná vozidla budou jako na mojí větší segmentovce , tedy ČSD III. a IV. epochy. Plán malé úvraťové stanice jsem převzal od M. Ferdiána – kazetové kolejiště „Panský“ ze 3. dílu jeho Plánů kolejišť.
Tato jednoduchá úvraťová stanice se mi zalíbila natolik, že jsem začal s výrobou dvou segmentů o šířce 350mm a délce 1000mm. Jak jinak, než z výběrových borových latí 45x15x700mm, 4 mm překližky a 2mm korku. Konstrukce takto malých segmentů je radostí, a jde celkem od ruky 🙂
Svrtaná čela sousedících segmentů /následně s nalepenými středícími kolíky průměru 10mm/ a nalepení vrchní překližkové desky.
A polepení 2mm korkem. Na stykové hrany sousedních segmentů jsou pro přesnější fixaci kolejí nalepeny smrkové lišty 2x10mm.
Pro tohle kolejiště jsem zvolil kolejivo Kuehn.
Pokládka kolejiva. Staniční budovu a sklad jsem si jen tak pro simulaci pouze půjčil z větší segmentovky.
Pokračování 🙂 /Hank/