EAA HEADWIND polomaketa amerického letadla – část 4. Ve vzduchu

Na zalétání modelu jsem byl připravený již včera, avšak na našem klubovém letišti AMG Mýto pořádali kolegové slet modelů vrtulníků a tak to v rámci takovéto plánované klubové akce nebylo vhodné. To jsem si ovšem vynahradil dnes kolem poledne. Sice vál mírný vítr, ale model šel do vzduchu. Po prvním letu, který byl pouze větším okruhem s následným přistáním, bylo jasné, že bude nutné udělat pár úprav. Za prvé. Ještě posunout těžiště alespoň o 10 mm dopředu, což se mi na místě podařilo díky improvizaci s několika plochými klíči omotaných izolační páskou a uložených do prostoru pod motorem. Za druhé zvětšit výchylky křidélek při dodržení jejich diferenciace 2:1, což bylo to nejjednodušší. A pak znovu na start, a po jemném dotrimování bych řekl, že zcela v pohodě. Následně jsem uskutečnil ještě 3 cca 5 minutové lety, kdy jsem si zejména při nízkých průletech užíval i zvuku z modulu. 🙂 Model určitě nebude do silnějšího větru. Profil křídla s rovnou spodní hranou, poměrně vysoký trup a nízké plošné zatížení předurčují Headwinda především pro pohodové podvečerní polétání za klidného počasí.

DSCF7760 DSCF7763 DSCF7764 DSCF7765 DSCF7766 DSCF7768 DSCF7769 DSCF7774

Ještě pár informací ke zvukovému modulu. Řekl bych, že jsem spokojený. Jeho nastavení mám na samostatném kanálu, což umožnilo naladit si volnoběh zvuku modulu i při plně staženém plynu regulátoru /modul tímto opakovaně nestartuje a drží si volnoběžné otáčky/. V systému je navíc naprogramován i vypínač funkce zvukového modulu.

Model je tedy zalétán k naprosté spokojenosti majitele a stavitele v jedné osobě 🙂

Video ze zalétání: https://youtu.be/a8ZFuxNkIGo

Několik technických dat:

Rozpětí:   1500mm

Hmotnost: 1900g /se zvukovým modulem a reproduktorem 2100g /

Plošné zatížení: 56g/dm2

Motor: AXI 2826/10 s vrtulí 12/10

Aku: LiPoly 3S 3700mAh

Odběr proudu: Na zemi na plný výkon 32A

DSCF7771 DSCF7773

Tak letu zdar a zase někdy příště u nějakého nového projektu. 🙂   Já osobně budu po této zkušenosti připravovat nějakou další ozvučenou polomaketu.

/Hank/