CORONET – můj první „poctivý“ historický model

Psal se rok 2009 a já se tehdy poprvé účastnil sletu historických modelů ve Všechově u Tábora. Tento slet organizoval klub SAM 122, který tehdy jako jediný dbal na maximální autenticitu historických modelů s jejich předlohami. Coronet nebyl můj první historik. Předcházely mu modely Cometa a Kloud King. Tyto modely jsem však původně stavěl za zcela jiným účelem, a tak neodpovídaly pravidlům uvedeného klubu.

A tak tehdy vznikl CORONET – můj první „poctivý“ historik, jehož originál v roce 1941 postavil Američan E. Powel.      /Hank/

DSCN1792 DSCN1809 DSCN1810 DSCN1814

Stručně o konstrukci modelu, která je téměř identická se svým historickým vzorem.

Trup tvoří podélníky i výztuhy ze středně tvrdé balzy 5x5mm. Motorová přepážka, která současně drží podvozek je jako jediný díl z překližky 3mm. Celý trup je až na exponované části uchycení podvozku a motorového lože lepený disperzním lepidlem. Křídlo s profilem přesně dle plánu, tvoří balzová žebra tloušťky 2mm, balzové nosníky tloušťky 3 a 5 mm a na horní straně profilu, balzový tuhý potah náběžné části a páskování žeber tloušťky 1,5mm.  V místě centroplánu jsou zalepeny překližkové výztuhy tl. 0.8 mm určující vzepětí střední části, překližkové výztuhy téže tloušťky jsou v křídle zalepeny i v místech přechodu střední části do tzv. uší.  Ocasní plochy jsou dle originálu celobalzové konstrukce. Výškovka je obroušená do nosného profilu s rovnou spodní stranou. Směrovka má symetrický profil rovné desky se zaoblenou náběžnou a do úkosu sbroušenou odtokovou hranou. Ovládání kormidel je zajištěno lanovodem a ocelovou strunou o průměru 0,8mm. Podvozek, je naohýbán z ocelového drátu 2mm a je přichycen šitím a přilepen k jediné překližkové přepážce. Lehká mechová kola mají průměr 53mm.

Na potah modelu je použit materiál Vlies, který je 3x lakován vypínacím lakem. Modré barevné plochy jsou natřeny akrylovou barvou. K maskování barevných ploch jsem využil proužky ze samolepící folie šířky cca 6mm. Těmito, aniž by se musely nějak tvarově upravovat, lze relativně snadno vymaskovat i „rozumné“ rádiusy. Po zavadnutí akrylové barvy se proužky snadno odstraní.

Nápisy jsou vyřezány ze samolepící folie. Znak klubu SAM 122 je barevně vytištěn na PVC samolepící folii jako samolepka. Celek je přestříkám matným syntetickým lakem Dupli color, který chrání i proti účinkům paliva. Okna kabiny jsou zasklena Durafolem 0,2mm a lepena kontaktním lepidlem Chemopren. Motor, jak jsem již uvedl je MP Jet classic o obsahu 0,6ccm je instalován na duralovém motorovém loži od téže firmy a následně přišroubován k motorové přepážce. Vrtule je plastová Master 8/5. RC vybavení. Model je ovládám RC soupravou Spektrum 7, pracující v pásmu 2,4 GHz. Instalaci dále tvoří 2 mikroserva Tower Pro, ovládající směrovku a výškovku, přijímačová baterie složená ze 4 článků NiMh 650mAh a dále pak 6ti kanálový přijímač Spektrum.

DSCN1815 DSCN1816 DSCN1818 DSCN1833 DSCN1837 DSCN1824

Zalétání:

Model jsem zalétal v sobotu 30. 5. v dopoledních hodinách na našem klubovém letišti AMG Mýto. S radostí jsem uskutečnil celkem čtyři lety. Klouzavost v bezmotorovém letu je překvapivě dobrá, neboť i když počasí v den záletu mělo do toho termického hodně daleko, pohybovala se celková doba jednotlivých letů od 5 do 6 a půl minuty.

Závěrem.

Coronet tak splnil přesně to, co jsem od něho očekával. Krom příjemných letových vlastností, je na něho i mimořádně hezký pohled. Jeho konstruktér Američan E. Powel prostě navrhl a postavil v roce 1941 krásně létající, designově zdařilý, až roztomile působící model.

Data hotového modelu:

Rozpětí :   46“ (cca 1170mm)

Motor :     MP Jet 0.40 clasic

Vrtule :     Master 8/5

Aku :          NiMh 650 mAh

Váha :       420g