David Boddington a RC model „Tyro“ z roku 1968. Stavba – 1.část

David Boddington (1932-2009). Velice produktivní a známý anglický modelář, který konstruoval především sportovní RC motorové modely. Můžeme jmenovat např.: Mini Tyro, Ghost Rider, Tyro, Warrior, Tyro Major, Tinker, Pronto, Quest a později i nemalé množství RC polomaket mezi něž patřily např. Be2C, Fokker DVII, Fokker DVIII, Se5a, Aeromachi, Dart Kitten2, Belanca Skyrocket, Staaken Z1 Flitzer a jiné. Některé z jeho modelů se prodávaly i jako stavebnice pod značkou D.B. Modells. Tento pan modelář nejen, že stavěl a kreslil plány RC modelů, ale zpracoval a publikoval i několik knih s modelářskou tématikou…..    /Hank/

Já jsem se do stavby jednoho z jeho menších modelů a to RC modelu Tyro z roku 1968 pustil i proto, že poslední dobou nemám chuť, ani potřebu stavět nějaké větší modely. Tento model se mi zalíbil hned z několika důvodů. Je jednoduchý na stavbu, materiálově nenáročný, má dvoukolý podvozek (což u modelů tohoto období je spíše výjimkou), mohu jej pohánět motorem Modela Junior 2ccm s RC karburátorem ve žhavícím provedení, který vlastním, no a v neposlední řadě výhod i hornoplošné uspořádání pro případné bezproblémové starty z ruky. Výkres v pdf souboru stažený z jednoho anglického serveru jsem na několikrát nazvětšoval na kancelářské kopírce na rozpětí 45″ (cca 1150mm). Konstrukci jsem začal jako obvykle stavbou trupu, který je krom přepážek z topolové překližky a bukových hranolů 20x8mm, tvořících motorové lože a lože podvozku celobalzový. Vše je lepeno disperzním lepidlem. Následovat budou ocasní plochy a nakonec křídlo.

SAM_0738 SAM_0739 SAM_0740 SAM_0741 SAM_0742 SAM_0743

Trup je v podstatě hotový. Ocasní plochy jsou slepeny z balzových prkének tl. 4mm. Prozatímní polotovar křídla má pouze 2 smrkové nosníky 3x5mm. Žebra jsou ze zbytků balzy 2mm, u centroplánu 3mm. Potah torzní skříně bude tvořit balza 1,5mm.

Pokračování příště 🙂   /Hank/