Retrospektivně o RC Retru – příspěvek Ládi Buška

V rámci „propagace“ Retro RC modelů jsem požádal kamaráda Láďu Buška o nějaké jeho postřehy na naše klubové akce RC Retro v AMG Mýto. www.amgmyto.cz  A tak Láďa popsal svůj pohled modeláře a publicisty. Jen malá poznámka k jeho prvním třem větám. 

Láďo. V tomto směru můžeš být bez obav……. a děkuji za publicitu. H.

Pěkně mně štve, že se Honza Krejčíř pustil do vlastních stránek. Ztratil jsem potenciálního stálého přispěvatele. A tak pěkně se to rozjíždělo… Myšlenka  retrorcmodelů Honzu natolik nadchla, že prostě nemohl jinak. A že prý mu mám u příležitosti zprovoznění nového webu (alespoň tak jsem to pochopil) poslat reportáž z akce RC Retro, kterou pořádal Miloš Petrbok jako duchovní otec akce a náčelník pořádajícího AMG Mýto. Zkopírovat reportáž z mých stránek www.aviarium.wordpress.com/ je ovšem pod mou úroveň a tak se pokusím o retrospektivní pohled na proběhlou akci. Na letiště AMG Mýto v Kařízku jezdím strašně rád a to zřejmě proto, že s ním mám spojeny příjemné modelářské zážitky z akce Mini Slowfly Cup, která je již minulostí. Probíhala vždy na přelomu června a července a byla to velká pohoda. Dokonce se tam jezdilo již v pátek a stanovalo se do soboty či neděle. Jenže nic netrvá věčně a Miloš Petrbok , který był duchovním otcem i této akce, seznal, že už to jaksi není ono,  se slowfly už to má málo společného a pořádání akce zastavil.  Nicméně s Milošem jsme se vždy potkali alespoň  v rámci výstavy Modelhobby a při té příležitosti jsem se také  dověděl o tom, že v Mýtě pořádají a létají RC Retro .  Myšlenka spojení pohodové akce a létání s rc modely „doby předkompozitální” zněla velice dobře. Letos se to šiklo a tak jsem se jel na RC Retro podívat na vlastní oči.  Hlavní částí programu je soutěžní létání  dle někdejších pravidel  RC V2 –  to znamená větroně se dvěma ovládanýma funkcema . Modely jsou  rozděleny do dvou skupin dle roku konstrukce – 1)  do roku 1970, 2) 1971 – 1990. Důležité je, aby model  se kterým létáte był  již jako originál konstruován pro řízení rádiem. Jinak řečeno –  rádiem řízený původně volný větroň do této „party” nepatří.   Na místě były vidět  jednak hodně olétané větroně let dávno minulých (Asterix, Sagita, Symfonik), ale také nově postavené staré dobré kousky (Čejka, Amigo). Kdo nemáte rád soutěžení nezoufejte, protože s vypjatou „adrenalinovou” atmosférou se zde opravdu nesetkáte. Vzlety jsou prováděny pomocí navijáku – alespoň letos to tak było. Připraven był i gumicuk, ale vzhledem k proměnlivému počasí był naviják tou lepší variantou. Obsluha navijáku byla velice zkušená a pro každého soutěžícího stejná, takže ani ten, kdo letěl na navijáku poprvé, neměl žádný problem.  Samotné větroně jsou ale málo a tak Miloš láká k účasti v dalších ročnících majitele motorových rc modelů ze zmíněného období. Sám má postaveno populární Pluto z 60-tých let.  Já jako sveřepý milovník elektroletu vidím další potenciál i v účasti elektroletů z průkopnického období let 1982 – 1990. Shrnuto – časem z toho může být hodně rozmanitá a  ještě zajímavější podívaná. Záleží na chuti stavět, protože tyhle modely se z drtivé většiny koupit nedají…..

Níže uvedené odkazy na videa obsahují: Záběry z Akce retro 2013, RC model Pluto M. Petrboka a RC model Live Wire J. Krejčíře

http://youtu.be/S0W-3zQeysg

http://youtu.be/IGAkYGLGho4

http://youtu.be/QOWKKPLRn9g